Boolean İşlemleri ( Mantık İşlemleri)

and or ve xor boolean kapıları

Bir bilgisayarda veriler 0 ve 1 şeklinde depolanır bunu muhakkak duymuşsunuzdur. 0 biti yanlışı ve 1 biti doğruyu gösterir desek pek de yanlış olmaz. Bir bilgisayar sadece verileri saklamaz aynı zamanda onlarla çeşitli işlemler de yapabilir. Bu işlemler toplama çıkarma harici dönüştürme işlemleridir.

AND Boolean İşlemi

AND boolean işleminde iki tane bit değerinin karşılaştırılıp bir sonuca varılması üzerinedir. AND mantık işleminde bilgisayar 2 tane bit değeri alır (0 ve 1) ve bunların ne olduklarına göre aşağıdaki gibi onları yorumlar.

 • 0 VE 0 İSE SONUÇ = 0
 • 0 VE 1 İSE SONUÇ = 0
 • 1 VE 0 İSE SONUÇ = 0
 • 1 VE 1 İSE SONUÇ = 1

Buradan da anlayacağımız üzere And mantıksal işlemi sadece iki veri de 1 ise doğru değeri yani 1 değerini verir.
And mantık kapısının her sonucunu ezberlememize gerek yoktur, mantık şudur : İki değer de doğruysa cevap doğrudur. Veya değerler arasında sıfır varsa yani yanlışsa cevap yanlıştır.
And kelimesini Türkçe’ye çevirerek de bunun anlaşılmasını kolaylaştırabiliriz. And Türkçe’de Ve demektir. Şimdi şu örneğe bakalım :

“Eğer Bugün Hava Güneşliyse Ve(And) Okul Varsa Okula Gideceğim”

Bu durumda eğer okul yoksa okula gitmeyiz 🙂 , okul varsa ve hava güneşli değilse yine gitmeyiz. Hem okul olması lazım hem de havanın güneşli olması lazım işte bu durumda okula gitmiş oluruz.

OR Boolean İşlemi

OR boolean işlemi de aynı AND gibi bir mantıksal işlemdir. OR işlemi iki tane bit değerini alır ve onları yorumlar. İşte OR değerinin bazı dönüşümleri.

 • 0 İLE 0 GİRERSE SONUÇ = 0
 • 0 İLE 1 GİRERSE SONUÇ = 1
 • 1 İLE 0 GİRERSE SONUÇ = 1
 • 1 İLE 1 GİRERSE SONUÇ = 1

Buradan anlayacağımız üzere OR mantıksal işleminde sadece bir verinin tanesinin 1 değerinde olması işlemin sonucunu 1 yani doğru yapar. OR kelimesini Türkçe’ye çevirerek anlaşılır bir örnek üzerinde kullanımını görelim.

Bugün hava güneşliyse VEYA(or) okul varsa okula gideceğim.

Şimdi üstteki cümleyi yorumlayalım. Veya kelimesi kullanıldığı için şartlarımızdan biri doğru olsa yeterli. Eğer hava güneşliyse okula gideriz, diyelim ki hava güneşli değil ama okul var, bu durumda yine okula gideriz çünkü veya anahtar kelimesini kullandığımız için şartlardan biri sağlansa yeterli. Fakat hem hava güneşli değilse hem de okul yoksa okula gitmeyiz.

XOR Boolean İşlemi

AND ve OR boolean işlemleri gibi XOR yani exclusive or işlemi de iki tane bit değerini alır ve onlara kıyasla mantıksal bir çıkarım yapar.

XOR işleminin kuralı şudur : Bitler aynı ise cevap : 0 , Bitler farklı ise cevap 1

 • 0 İLE 0 XOR İŞLEMİNİN CEVABI = 0
 • 0 İLE 1 XOR İŞLEMİNİN CEVABI = 1
 • 1 İLE 0 XOR İŞLEMİNİN CEVABI = 1
 • 1 İLE 1 XOR İŞLEMİNİN CEVABI = 0

XOR işlemiyle ilgili pek akılda kalıcı Türkçe bir örnek bulamadım fakat mantığı zaten akılda kalıcı ve anlaşılır olduğu için buna pek gerek yok.

Aynıysa 0
Farklıysa 1

Bir Atasözü : “Farklılıklar doğru şeylerdir.”

Bay XOR -2018

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*