İkilik Sistemde Yazıların Gösterimi

ikilik sistemde yazıların gösterimi

Bilgisayarlar bildiğiniz üzere 0 ve 1 den oluşan ikilik sistemi kullanırlar. Fakat günlük yaşantımız bundan ibaret değildir ve kullanıcının anlayacağı dile dönüştürülmesi lazımdır.

Metin, normal olarak metindeki her farklı sembolün tek bir bit desenine atanması ile gösterilir. Metin bundan sonra uzun bir bitler dizisi olarak gösterilir.

1940 yıllarında birçok kod sistemleri tasarlanmış ve problemlere çözüm olması aracılığıyla kullanılmıştır. Bu durumu kolaylaştırmak ve evrensel bir sistem oluşturmak amacıyla Amerika Ulusal Standartları Enstitüsü yani ANSI, Bilgi Değişimi İçin Amerika Standart Kodu yani ASCII kabul edilmiştir.

Bu kod İngiliz alfabesinin küçük ve büyük harflerinin yanı sıra noktalama işaretlerini, sayıları, satır başı gibi belirli bilgileri göstermek için 7 bit uzunluğunda bit deseni kullanır. ASCII her 7 bitlik değerin sonuna 0 eklenerek her sembol için 8 bitlik bir desen haline gelmiştir.

Fakat ASCII yetersiz kalmıştır

ASCII İngiliz alfabesini destekliyordu fakat dünyada kullanılan çok fazla alfabe ve başka şekiller de vardı. Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu yani ISO her biri büyük bir dil grubu oluşturmak için tasarlanmış ASCII’ye bir dizi uzantılar geliştirmiştir. Örneğin bir standart, Çoğu batı Avrupa dillerinin metinlerini ifade etmek için gerekli sembollerini sağlamaktadır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*