Soyutlama Nedir ?

bilgisayar mühendisliğine giriş

Soyutlama, bir varlığın dış özellikleri ve varlığın iç yapısının arasındaki ayrımı ifade eder.

Soyutlama, bilgisayar, araba, çamaşır makinesi gibi cihazların karmaşık iç yapısını görmezden gelmemizi sağlar ve anlaşılabilirlik kazandırır. Bu bileşenlerin kullanımında iç yapısıyla kullanıcının bir alakası yoktur.

Soyutlama sayesinde en karmaşık, detaylı seviyede sistemleri bile inşa ve analiz edebiliyoruz. Soyutlamanın her bir aşamasında sistemi içsel yapısını görmezden geldiğimiz soyutlama araçları olarak adlandırılan bileşenler aracılığıyla gözlemliyoruz.

Soyutlamanın toplumdaki rolü

Aslında anlatmak istediğimiz soyutlama, bilim ve teknoloji ile sınırlı değil. Soyutlama toplumumuzun yarattığı önemli bir sadeleştirme tekniğidir, aksi halde hayat çok zor olabilirdi. Birkaçımız aslında günlük işlerdeki kolaylıkların nasıl olduğunu anlıyoruz. Kendimizin üretmediği giysileri giyiyor ve yemekleri yiyoruz. Başka mesleklerin detaylarını bilmeye gerek kalmadan onların sunduğu hizmetleri kullanıyoruz. Her yeni gelişmeyle bazı insanlar o konuda uzmanlaşırken biz onu soyut bir araç olarak kullanıyoruz. Bu anlamda toplumun soyut araçları büyür ve ilerleme yeteneği artar.

Soyutlama  bilgisayar bilimi içinde önemli bir role sahiptir

Soyutlama araştırmacıların dikkatini belirli karmaşık alanlar üzerine odaklamasına izin verir. Böylece büyük karmaşık projeler rahatça oluşturabilir. Ve yine soyutlamanın yardımıyla normal kullanıcılar onu rahatça kullanabilir hale gelirler.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*